HCU2-1501 embroidery machine
  • WiFi Compatible
  • Network up to 255 machines together
  • Barcode scanner-ready
HappyJapan HCU2-1501 commercial embroidery machine
HCU2-1501
THE ULTIMATE Single-head machine
HappyJapan HCU2-1501 slim sewing arm
HCU2 Ultra low-profile sewing arm
Check out these great benefits
slim profile, picker-less sewing arm
Ultra-Slim, keeper(picker)-less Sewing Arm
Easy Touchscreen Control Panel
Digital Tension
Automatic Fabric Thickness Detection System
Take your business to the next level
Standard Features:
  • Color LCD touchscreen panel
  • Customizable front screen apps
  • USB/LAN ports for direct PC connection
  • Built-in help, auto-error correction
  • Combine designs & text directly onscreen
  • Built-in lettering & stock designs
  • Onboard editing: rotate, scalle, mirror, satin pull compensation, stitch cleanup, lockstitching
  • Import any compatible 3rd-party hoop onscreen for accurate positioning
  • Load, set up additional designs while machine is running
Create professional-quality designs with HappyJapan precision embroidery machines.
Specifications & Features
HappyJapan HCU2-1501 embroidery machine dimensions
Included with the machine:
  • Hoops: 4 sizes, 2 of each:
    • 2 x large rectangular 600mm (23.6in) x 400mm (15.7in) hoops
    • 2 x 320mm (12.6in) x 320mm (12.6in) square hoops
    • 2 x 150mm (5.9in) round hoops
    • 2 x 120mm (4.7in) round hoops